Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările Stirescu.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Sport Ea este NOUL NUMĂR 1 MONDIAL în TENIS! Are doar 21 de ani! (FOTO)

Ea este NOUL NUMĂR 1 MONDIAL în TENIS! Are doar 21 de ani! (FOTO)

Un articol de: Stirescu.ro - 26 Ian 2019, 17:25

Naomi Osaka a învins-o pe Petra Kvitova și este marea câștigătoare de la Australian Open, reușind să devină noul număr 1 din WTA!

Japoneza a învins cu scorul final de 7-6 (2), 5-7, 6-4, după două ore și 30 de minute, relatează GSP.ro

Deși părea că setul decisiv se îndreaptă spre o victorie a Kvitovei, Osaka a găsit resurse pentru a reveni în meci și a câștigat partida.

Naomi Osaka devine în premieră, la 21 de ani, noul număr 1 mondial și își adjudecă al doilea turneu consecutiv de Mare Șlem, după cel reușit la US Open în 2018.

Petra Kvitova ratează astfel ocazia de a cuceri al treilea turneu de Mare Șlem, însă cehoaica a urcat pe locul 2 în clasament, în spatele lui Naomi Osaka și peste Simona Halep.

Citeşte mai multe despre:   Naomi Osaka  -   WTA  -   Kvitova  -   australian open  -   simona halep